MUĞLA FETHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı Kapsamında 6 Ortaokula 30 Adet Bisiklet ve 12 Adet Kask Dağıtıldı.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı Kapsamında 6 Ortaokula 30 Adet Bisiklet ve 12 Adet Kask Dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği okullarda fiziksel aktivitelerin artırılması amacıyla Fethiye Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ilçe genelindeki 6 ortaokula 30 adet bisiklet ve 12 adet kask dağıtıldı. “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı (2014-2017)” kapsamında Okullarda Fiziksel Aktivitenin Arttırılması amacıyla daha sağlıklı bir yaşam ve çevre için bisiklet kullanımını teşvik etmek üzere Sağlık Bakanlığı tam 1 milyon bisiklet dağıtıyor.

Bu projede “Hedef grup, çocuklar-okullar, üniversiteler ve belediyeler olarak belirlenmiştir.

Proje kapsamında ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve ‘ bisiklet modülü’ dersini uygulayan okullara 10 bin 589 bisiklet teslim edilecek olup, 30 büyükşehir belediyesi Halk Sağlığı Müdürlüklerine bisikletler ulaştırıldı.

Yine proje kapsamında 3 bin 220 bisiklet de dağıtılmak üzere belirlenen üniversitelere halk sağlığı müdürlüklerine gönderildi.

Bu proje kapsamında Fethiye Toplum sağlığı Merkezi olarak Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğüne gönderdiği bisikletleri, Merkez Atatürk Ortaokulu, Patlangıç Ortaokulu, Çatalarık Ortaokulu, Eldirek İsmail Sarıkaya Ortaokulu, SilkarGünlükbaşı Ortaokulu ve İncirköy Ortaokulu’na teslim edildi.

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bisiklet dağıtım törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Halk Sağlığı Müdürü Betül Uysal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Kamil Çoban, İlçe Sağlık Müdürü Uğur Çomak, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği öğrencileri fiziksel aktivite yapmaya ve hareketli yaşama özendirmek, daha sağlıklı bir hayat ve bisiklet kullanımını teşvik etmek amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5. 6. ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlikler dersini açan veya “bisiklet modülü” dersini uygulayan okullarda öğrencilere kullandırmak üzere Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında okullara bisiklet dağıtımı gerçekleştirildi. Protokol kapsamında, 5. 6. ve 7.Sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlikler dersini açan veya “bisiklet modülü” dersini uygulayan okullarda öğrencilere kullandırılmak üzere bisiklet dağıtımı yapılmaya devam edilecek.

Törenimizin açılış konuşmasını Fethiye Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Betül Turgut UYSAL yaptı uysal konuşmasında, Kronik hastalıklar olarak bildiğimiz obezite, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları gibi hastalıkların önemli ölçüde aktivite yetersizliğiyle bağlantılı olduğu ve hareketli hayat tarzının tercih edilmesiyle bu hastalıklara yakalanma oranlarının büyük ölçüde azaldığını bilmekteyiz. Bu beden ve ruh sağlığının korunması ve geliştirilmesinde ortaokul seviyesindeki çocuklarımızın günde en az bir saat orta şiddette fiziksel aktivite yapması gerekmektedir. Kampanya bu anlamda önemlidir.”ifadelerini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan: “Öyle bir kent hayal ediyoruz ki çocuklarımızın bisikletle gezdiği, bisikletle okullara gidip geldiği, velilerin çocukları okuldan almak zorunda kalmadığı bir güzel ülke hayal ediyoruz. Bu inşallah bir başlangıç olur” derken, Fethiye Kaymakam Ekrem Çalık da Okullarda çocuklara, gençlere sporları benimsetmek lazım. Bunun için bisiklet ilk adım olsun.”dedi.

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi Hükümet Konağı Kat 1 48300 Fethiye / MUĞLA - (252) 614 10 37 (252) 614 35 44 (252) 612 60 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.