MUĞLA FETHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.

Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.

           Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Fethiyemiz de anma törenleri düzenlendi. Şehitler Anıtı önündeki törene Kaymakamımız Ekrem Çalık, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Doğan, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Şahin,  gaziler ve şehit aileleri ile öğrenciler katıldı.

          Edebiyat öğretmeni Mustafa Kaşıkçı’nın sunumunu gerçekleştirdiği törende Kaymakamımız Ekrem Çalık, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Şahin’in şehitler anıtına çelenk sunumlarının ardından saygı duruşu gerçekleştirilerek istiklal marşı okundu.

           Çelenklerin anıta sunulmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma kısmında ilk konuşmayı Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Şahin yaptı. Şahin konuşmasında; “Çanakkale deniz savaşları kurtuluş savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce milletimizin kahramanlığının ve fedakârlığının zirveye ulaştığı bir savaştır. Çanakkale savaşları bıyığı yeni terleyen kınalı kuzuların bütün dünya’yı kendilerine hayran bıraktığı kahramanlığın destanıdır. Çanakkale savaşları vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğu zaman Türk milletinin neleri başarabileceğini anlaşılması açısından da son derece önemli bir savaştırdiyerek yüce Türk milletinin bir ferdi olarak canlarını vatanımız için feda eden aziz şehitlerimizin bize emanet ettikleri kutsal vatan topraklarını canımız pahasına koruyacağımıza yemin ediyoruz.” İfadelerinin kullandı. Daha sonra ise kürsüye Fethiye İlçe Jandarma Komutanlığından Jandarma Teğmen Kudret Gümüşöz çıktı. Gümüşöz konuşmasında,  “Kurtuluş savaşının kazanılmasına zemin hazırlayan bir azmin mücadelesidir.” dedi. Gümüşöz “Çanakkale savaşında milletimiz binlerce evladını şehit vermiştir. Mukaddes vatan topraklar için canlarını seve seve vererek bir milletin kaderini değiştiren vatanımızı istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehirlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır” diyerek “ onlar ana kucaklarının, baba ocaklarının bizim için feda ederek ölmeleri gereken yerde en ufak bir tereddüt göstermeden gülümseyerek ölüme gittiler. Kendilerini öldürmeye gelenlere bile kucaklarını açıp sararak Dünya’ya insanlık dersi verdiler. Çanakkale zaferinin özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi geleceğimizin de teminatıdır. Bizler vatanı için milleti için namusu için canını ortaya koyan bu insanları ne kadar tanıyoruz. Eğer biz onları tanımazsak geleceğimizi göremeyiz.” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilerin okuduğu şiirler törene katıları ağlattı. Öğrencilerden Selinay Işık şiirini okurken şehit yakınları ve gazilerin yanı sıra tören alanında bulunanlar gözyaşlarına hakim olmadılar. Tören de İrem Yanatma ve Sena Pehlivan isimli öğrencilerde günün anlam ve önemini belirten şiirler okudular.

Törende Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık’ta şeref defterine duygularını yazdı. Protokol üyeleri daha sonra Şehit Aileleri ve Gaziler derneğine geçerek sohbet ettiler.

 

Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık.Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..Şehitlerimizi Saygı ve Gururla Andık..

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi Hükümet Konağı Kat 1 48300 Fethiye / MUĞLA - (252) 614 10 37 (252) 614 35 44 (252) 612 60 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.