MUĞLA FETHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Faruk KAYA´nın Yaz Tatili Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Faruk KAYA´nın Yaz Tatili Mesajı

Değerli Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerimiz,

 

2016-2017 eğitim-öğretim yılının, bugün sona ermesiyle birlikte İlçemizde 28000 öğrenci 3 ay sürecek yaz tatiline çıkıyorlar. Önümüzdeki üç ayın önemli bir şekilde değerlendirilmesinin gerekliliği hepimizin malumudur. Herkes bilir ki; hiçbir şey yapmadan geçirilen üç ay, öğrencileri mutsuzluğa hatta umutsuzluğa sevk edecektir.

            Yaz tatilinin yenilenme, gelişme ve donanım kazanma olarak görülmesi gelişime de katkı sağlayacaktır. Tatilde hem eğlenmek hem de gelişimimizi devam ettirmek gerekir.

            Değerli Velilerimiz, çocuklarımızın yaklaşık 9 aydır okula gelip gittiklerini, derslerine çalıştıklarını, sorumluluklarını yerine getirdiklerini düşünerek onları tebrik etmeli ve başarılarının devamını dilemelisiniz. Karne, gündemde uzun süre kalmamalı; karnesinde düşük puanı olan çocukların aileleri karne için yapıcı ve objektif değerlendirmeler yaptıktan sonra çocuğa sevgi ve güven vermelidir. Özellikle çocukların başka çocuklar ile kıyaslanmasından kaçınılmalıdır. İyi bir karneye sahip olan çocuklara da özverili çalışması için teşekkür edilmelidir.

 İnternetin esiri olunmamalı; Yaz tatilini internetin esiri olmaktan kurtarmak gerekmektedir. Eğer anne babalar çocukları için iyi plan yapamazlarsa çocuklar tüm yazı televizyon, internet başında geçirecektir. Bu da çocukların zihinsel, fiziksel gelişimini engelleyecek aynı zamanda da bazı problemlere zemin oluşturacaktır. Birlikte karar alarak bilgisayar ve oyunlar sınırlandırılabilir.

            Yaz tatili için kitap listesi oluşturulmalı: Öğrencilerin düzeyine ve zevklerine uygun bir kitap listesi oluşturularak bu kitapları okuması teşvik edilmelidir. Kitap okuyarak zihinleri dinlenir, okuma hızları artar. Anlama ve yorumlama özellikleri gelişir. Mümkünse ailecek kitapçılara, kütüphanelere gidilerek okuma teşvik edilmelidir. Hatta mümkünse aile okuma saatleri ile birlikte kitap okumak özendirilmelidir.

            Aile ilişkileri güçlendirilmeli; Uzun yaz tatili akrabalar ile ilişkilerin güçlenmesine de katkı sağlayabilir. Akrabalar ziyaret edilerek çocukların aile ruhunu anlaması ayrıca birlik ve beraberliğin önemini keşfetmesi sağlanabilir.

            Geziler yapılmalı; Farklı şehirler ya da ülkelere gitme imkânı olmayan aileler kendi şehirlerinde bulunan tarihi ve kültürel gezilerle çocuklarının zihinlerini canlı tutabilirler.

            Kuran kurslarında ve camilerdeki eğitimler ihmal edilmemeli: Öğrencilerimizin akademik anlamda kazandıklarının yanında dinimizi doğru kaynaktan öğrenmesi, Kutsal Kitab’ımızı okuma-anlama becerisi kazanması için devletimizin kontrolü ve denetimi altında bulunan eğitim-kurs  merkezleri tercih edilmelidir.

Spor, müzik ya da resim kurslarına gidilmeli; Özellikle yaz kursları öğrencilere bilmedikleri bir alandaki yetenekleri keşfetmesine fırsat sağlayacak, ayrıca estetik duyguların gelişimine de yardımcı olacaktır. Bunun için müzik, resim gibi beceri kursları değerlendirilebilir.

            Mesleki deneyim yaşanmalı; Yaşına, ilgi alanı ve yeteneklerine uygun kısa süreli çalışma, öğrencilere sorumluluk alma, zorlukları öğrenme açısından katkı sağlayacaktır. Ayrıca küçük bir harçlık da alabileceği bu deneyim para kazanmanın önemini gösterecektir.

 

            Sonuç olarak ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın fiziksel, ruhsal yönden sağlıklı bireyler olarak yetişmelerinde yaz tatilini bir fırsat olarak görüp onların yaşamını planlamasına, değişik etkinliklere katılmasını, kitap okumasını sağlayarak -dinlenme zamanlarından eksiltmeden- gelişimlerine katkı sağlayabiliriz.

 

Herşey gönlünüzce olsun, iyi tatiller!

 

 

Faruk KAYA
Milli Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi Hükümet Konağı Kat 1 48300 Fethiye / MUĞLA - (252) 614 10 37 (252) 614 35 44 (252) 612 60 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.