MUĞLA FETHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İş Dünyası ile Mesleki Eğitim Kurumlarımız buluşuyor

Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odasının  Fethiye´de iş piyasasının  ihtiyaçlarının  karşılanması, mesleki ve teknik eğitimin  daha kaliteli hale getirilmesini hedefleyen "Meslek  Lisesi  İş´inin Güvencesi Projesi" başlıyor.
İş Dünyası ile Mesleki Eğitim Kurumlarımız buluşuyor

Liberty Hotels Lykia Tatil Köyünde yapılan  açılış toplantısına AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa, CHP Muğla Milletvekili Ömer Suha Aldan, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Seydikemer Kaymakamı  Muammer Köken, Fethiye Belediye Başkan Vekili Mete Ay, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, Seydikemer  İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferah San, oda başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve FTSO yönetim  kurulu ve meclis üyeleri katıldı.

Açılış Konuşmasını yapan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu  Başkanı Akif Arıcan;  "Meslek Lisesi İş’inin Güvencesi Projesi ile her yıl milyonlarca gencimizin üniversite kapılarını zorladığı, mezun olduktan sonra diplomalı işsizler ordusuna katıldığı, bir sanatı ve mesleği olmayan, ne iş olsa yaparım diyen bir sistemin Fethiye’mizde etkilerini hafifletmek için çeşitli farkındalık faaliyetlerini uygulayacağız. Aynı zamanda bölgemizin en önemli sektörü olan turizm sektörüne ara eleman yetiştiren Turizm Otelcilik Okulumuzun altyapısını güçlendireceğiz. Proje ortaklarımızdan olan Fethiye Turizm Otelcilik Okulumuza ve Rehberlik Araştırma Merkezi’ne katkıları ve işbirlikleri için sizlerin huzurunuzda tekrar teşekkür ederim. Fethiye ve Seydikemer İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizin projemize desteklerini şimdiden almaktan duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek isterim. Ayrıca, işletmelerimizin bu projeye yapacakları katkı ve işbirliğinin nitelikli eleman olarak döneceğinin altını çizmek isterim. Projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen oda çalışanlarımıza, proje ekibimize teşekkür ederim" dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Doğan mesleki eğitimin öneminden bahsettiği konuşmasında “Türkiye´deki eğitim sistemi % 60 düz lise, % 40 ise mesleki lisedir. Milli Eğitim Bakanlığı uzak hedefi olan Avrupa entegrasyonu sırasında bu oranların % 60 meslek lisesi % 40 düz olarak değişmesi gereklidir. Bu anlamda MELİG projesini destekliyoruz. Bizler de Fethiye dinamikleriyle beraber yeni projeler üreteceğiz´´ dedi.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık mesleki eğitimin arttırılmasından  ve  kalitesinin yükseltilmesinden bahsettiği konuşmasında ´´Hizmet sektöründe  daha  çok alaylı kişiler tercih ediliyor. Önemli olan İş dünyası ile eğitim kurumlarını bir araya getirilerek ihtiyaca  uygun  eleman  yetiştirilmesi ve  elemanların  mezuniyet sonrası iş hayatına  atılabilmesidir. MELİG gibi bir  projeye imza  atan  FTSO yönetimine ve  çalışanlarına teşekkür ederim. Projenin  amacına  ulaşmasını diliyorum´´ dedi.

MELİG Projesi ile, Fethiye iş gücü analizi ile mesleki ve  teknik eğitim  kurumlarının piyasanın  ihtiyaçları doğrultusunda alan  ve  dal  açması,  bu sayede  eğitimin  iş gücü talebine duyarlılığını arttırması, iş piyasasının  ve  mesleki eğitim  kurumlarında ki öğrencilerin  taleplerini toplayacak web tabanlı yazılım ile iş  ve  eleman  arayanların bir sanal  platformda buluşturulması amaçlanmaktadır.

MELİG Projesi kapsamında mesleki ve teknik eğitimin avantajları konusunda farkındalık yaratarak mesleki eğitimin sosyoekonomik yönden dezavantajlı gençler tarafından tercih edilebilirliğini arttırması hedeflenmektedir

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi Hükümet Konağı Kat 1 48300 Fethiye / MUĞLA - (252) 614 10 37 (252) 614 35 44 (252) 612 60 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.