Menuicerikleri İlçemiz Hakkında

İlçemiz Hakkında

 

İlçemiz ve Çevresi

 

 Fethiye

Fethiye, Akdeniz´in içinde             irili ufakli adalarin serpistigi Fethiye körfezinde arkasi             çam ormanlariyla çevrili kuzeye açik bir koyda yer alir.             Kaya mezarlari ve kale önünden bir düzlüge, Karagözler´den             denize dogru iner. Ufkunu sövalye adasi, Günlükbari ve             karsilarindaki daglar olusturmaktadir.

 

 

 
Çalis

Kent             merkezine 5 km. mesafede, Sövalye Adasi karsisindadir. 4 km´lik             kumsal boyunca oteller, pansiyonlar, kampingler ve lokantalar             bulunmaktadir. Yeryüzünde gün batiminin en güzel izlendigi             yerlerden biri olarak nitelendirilen Çalis Plaji, su sporlarina             elverisli denizinin yaninda, "Caretta caretta" adiyla bilinen             deniz kaplumbagasi türünün kuluçka alanlarindan biri olmasi             dolayisi ile de ilçe turizminin en gözde yerlerinden biridir.

    

Hisarönü

 

Ölüdeniz             beldesinde bulunan bu iki tipik Türk köyü, son yillarda turizm             potansiyellerini yogun konaklama, alisveris ve eglence merkezi             haline dönüstürebilmislerdir. Ölüdeniz, Babadag, Kaya köyü gibi             çekim alanlarina da yakin olan bu iki köy, günümüzde özellikle             yabanci turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

 
Kayaköy Kurulusu             kesin olarak bilinmeyen ve depremler sonucu birkaç ev tipi             mezari disinda bütünüyle yok olan antik Karmillassos´un üzerinde             14. yy. dan baslayarak kurulmus bir Rum yerlesimidir. Eski adi Levissi´dir Yasami boyunca               çevresindeki bes Türk köyünün halki ile bütünlesen ve dostluk,               kardeslik, baris kavramlari üzerinde insanlik dersleri veren               Kaya köy bölgemizin gurur kaynaklarindan biridir. 1922 yilinda               Türk ve Yunan hükümetleri arasinda imzalanan bir ´´nüfus               degisimi´´ anlasmasi uyarinca, Kaya köyün Rum ahalisi ile Bati               Trakya´da yasayan Türk ahali karsilikli olarak yer               degistirmistir
 
Üzümlü

Fethiye´ye             12 Km.´e uzaklıkta, doğal yaşamın ve tarihin içinde şirin bir             köydür. Eski bir Likya kenti olan Cadianda Üzümlü köyünü tepeden             seyretmektedir.

 

 
Göcek Fethiye´ye             30 km. uzaklikta, Fethiye-Mugla karayolu üzerindedir. Sirin bir             balikçi kasabasi görünümünde olan Göcek, son yillarda yat             turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmistir. Dogal             limaninin yani sira etrafini çevreleyen çamlik tepeleri,             yakinindaki ören yerleri, çok sayidaki adalari ve koylari ile             essiz bir turizm cennetidir.             
 
Kalkan Görülmeye             deger bir koyun kiyisina kurulmustur. Otelleri, pansiyonlari,             restoranlari ve alisveris mekanlari ile her yil binlerce turist             çekmektedir. Kalkan´ in mimari yapisi ve kent dokusu fazla             bozulmamistir. Yat limani, ugrayan teknelerin her türlü             ihtiyacini karsilamaktadir. Çok sayida güvercini barindirmasi             nedeniyle Güvercinlik Deniz Magarasi olarak anilan magara,             Kalkan´ a 2 km. mesafededir ve magaraya teknelerle gidilebilir.
 
Faralya Kıdrak             yolunun devamındaki şirin sahil köyü,vahşi doğası,elverişli             iklimi,sıcakkanlı insanları ve tüm çekiciliği ile gezginlerin             uğrak yeri konumundadır.             
 
Kelebekler Vadisi Ölüdeniz             ´den 3-4 mil uzaklikta, etrafi 350 m. yükseklikte daglarla             çevrili bu ilginç kanyon adini, temmuz-eylül aylari arasinda             görülen "Jarsey Tiger" adli kelebeklerden almistir. Yaz kis akan             küçük selale, genis kumsal, tertemiz deniz, piril piril çakil             taslari ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir             yeryüzü cenneti olan koya ulasim, Ölüdeniz´den teknelerle             saglanmaktadir. Dünya gezginlerinin bulusma yeri olan vadide             çadirli kamp alani, restoran, bar, roof, dus, kabin vb.             olanaklar sunulmaktadir. gidilebilir.
 
Saklıkent Ilçe             merkezine 50 km. uzaklikta, Kayadibi Köyü sinirlari             içerisindedir.18 km. uzunlukta, yüksekligi yer yer 600 m.yi             bulan benzersiz kanyonun içerisine gizlenmis bir doga             harikasidir. Dimdik sarp kayaliklari, çinar agaçlari, piril             piril akan coskulu kaynak sulari ile, doga tutkunlari için             dagcilik, yürüyüs, yüzme olanaklari sunan essiz bir turizm             merkezidir.             
 
Yakapark Insan             emegi ve yaraticiligi ile doganin engin zenginliginin birlikte             olusturdugu, su sesi ve kus sesinin gizeminde unutulmaz anlarin             yasanacagi essiz bir dinlenme yeridir. Yaka Köyü´nden 2 km.lik             bir yolla ulasim saglanmaktadir.
 
Adalar Birbirinden             güzel, sayısız koylarla süslü Kapıdağ Yarımadası ve adalardan             oluşan, balıkçıların "Karanlık İçi" olarak tanımladıkları kesim             mavi yolcuların uğrak yeridir. Fethiye ve Göcek ´ten düzenlenen             günübirlik turlarla da ulaşılan Yassıca Adalar, Hamam Koyu,             Kurşunlu Koyu, Yavansu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Göbün             Koyu, Boynuzbükü, Göcek Adası, Domuz Adası, Zeytin Adası, Kızıl             Ada yörede "12 Adalar" olarak ta anılmakta ve en önemli çekim             alanı özelliğini taşımaktadır.             
 
Kartancı & Günlüklü

Sehre 17 km. uzaklikta Mugla Karayolu üzerindedir. Denize               kadar uzanan sik çam agaçlari ile kapli koy,orman içi dinlenme               alani olup, dus, WC, kabin, içme suyu,büfe,kameriye,otopark gibi               hizmetlerin de sunuldugu ideal bir çadirli kamping ve günübirlik               mesire yerleridir.                  Günlük (Küçük Kargı) Fethiye-Muğla karayolu üzerinde,şehre 19               km. uzaklıktadır. Dünyada eşine az rastlanan sık günlük ağaçları               ile bezeli koy, kamping ve günübirlik mesire alanıdır. Yılın her               mevsimi ayrı güzelliklerin sergilendiği benzersiz doğası ve               eksiksiz sunulan hizmetlerle yerli ve yabancı herkesin ilgisini               çekmektedir.

 
Oyuktepe Koyları Ilçedeki iki büyük tatil köyünün de yer aldigi yarimadadaki             Mempasa, Küçük Samanlik, Büyük Samanlik, Boncuklu , Kuleli             Aksazlar, Akvaryum,Turunç Pinari vb. dogal koylar,özellikle yöre             halkinin sikça gittigi günübirlik mesire yeridir.             
 
Araxa Fethiye´ye 40 km. uzaklıkta             Antik Xanthos Çayının çıktığı yerde kurulmuştur.Bu olağan üstü             su kaynağı mitolojik öykülere konu olmuştur. Bugün Ören Köyü             sınırları içerisinde kalan kentten günümüze sur kalıntıları,             hamam ve Bizans dönemine ait su yolu kalmıştır.
 
Gemiler Adası Ölüdeniz             ya da Gemiler Koyu´ndan teknelerle ulasilan ada üzerinde M.S. 5             -11. yy.lar arasi yapilmis Bizans dönemine ait kilise, sapel             sivil yapi kalintilari bulunmaktadir. Hiristiyanligin ilk             yayilma merkezlerinden biri olmasi nedeni ile önem tasimaktadir.             St. Nicolas olarak da bilinen ada, Mavi Tur teknelerinin ugrak             yeridir.             
 
Tlos Fethiye´ye             45 km. uzaklıktadır. Likya Federe Birliğinin 6 büyük kentinden             biri ve birliğin "spor merkezi"dir. Uçan kanatlı atı Pegasus ile             ünlenen Mitolojik kahraman Bellaforonte´nin yaşadığı kent olarak             bilinir. Likya bölgesindeki en eski kent olduğu ve kuruluşunun             İ.Ö. 2000´lerden önceye dayandığı arkeoloji kazıları ile tespit             edilmiştir. Kent akropolünün doğal kayası üzerinde oluşturulan             mezarlığı, Likya´nın en güzel ev tipi mezarları ile             süslenmiştir. Nekropoldeki İ.Ö. yy.a tarihlenen kral tipi             mezarın ise Bellaforonte´ye adandığı bilinir.
 
Letoon Fethiye´ye             55 km. uzaklıkta, Likya Federe Birliğinin dinsel             merkezidir.Tanrıça Leto,Tanrıça Artemis ve Tanrıça Apollon´a             adanmış 3 tapınağı ile ünlüdür. Arkeoloji kazıları 1962 yılından             bu yana sürdürülen Letoon´da bölgenin erken Hıristiyanlık             dönemine ilişkin kiliseleri de ortaya çıkartılmıştır.             
 
Pınara  Akdağ´ın eteklerinde Fethiye´ye 55 km uzaklıktadır. Likya´nın en             büyük kentlerinden biridir.Bölgedeki ilk güzellik yarışmasının             yapıldığı kent olarak bilinir ve tanrıça Afrodit´e adanan ilginç             mimari özellikteki tapınağı ile önem kazanmıştır. Yüzlerce             "güvercin yuvası" biçiminde hazırlanmış halk tipi mezarları             Nekropolis´ini benzersiz kılar.
 
Cadianda Fethiye´den             25 km. uzaklıktaki Üzümlü sınırlarındadır. Likya Federe             Birliğine en son katılan kent olarak bilinir. İlginç fizik             yapısı içinde kurulan kent doğal nedenlerle oldukça             yıpranmıştır. Fethiye Müzesince gerçekleştirilen kazılar sonrası             ortaya çıkan Tiyatrosu, Agorası,Stadyum-Hamam kompleksi ve anıt             mezarları ile son yıllarda bölgenin ilgi odağı haline gelmiştir.             
 
Telmessos

Antik Tiyatrosu Antik kaynaklar Telmessos´da büyük bir               tiyatronun olduğundan bahsetmekteydi.1993 yılında Fethiye Müze               Müdürlüğü başkanlığında yapılan sondaj kazılarında erozyonla               dolmuş olan 3-4 metrelik toprak tabakası altında tiyatronun               oturma sıraları bulunmuştur. 1995 yılına kadar sürdürülen               çalışmalar sonucu tiyatrodan kalabilen tüm kalıntılar bugün gün               ışığına çıkartılmıştır. Erken Roma döneminde inşa edilen, M.S.               2.yüzyılda onarım geçiren tiyatronun 5000 kişi kapasiteli olduğu               ve Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.               Şimdiki haliyle 1500 kişinin kullanımına cevap veren Telmessos               Tiyatrosu´nun onarımı için röleve projesi tamamlanmıştır.

 
Kaya Mezarı

Likya Kaya Mezarları Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö.               4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline               gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır.Çok sayıda düzgün               basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas´a               ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve               yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar.               Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile               "Herpamiasoğlu Amintas" yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak               bilinmemektedir. İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar               bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait               olanıdır. Deniz içerisinde yükselen mezarın ilginç bir görünümü               vardır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran               oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın               her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup,               bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır.

                
 
Camiler & Hanlar Camiler Cezayirli Cami, 1791             yılında Cezayirli Hasan Paşa tarafından yapılmıştır. Hasan Paşa             ayrıca Kemer Köprüsü, Yayla yolundaki Paşa Hanı, Yaka köyündeki             su kemerleri gibi birçok yapıtı Fethiye´ye kazandırmıştır.              Hanlar,  Fethiye´nin başlıca hanları; Ilıca Hanı (Üzümlü yolu             üstünde), İncir Hanı, Karatoprak Hanı (İnbecik yolunda),             Kemer-Seki yolunda Paşa Hanı, Daydur Hanı ve Naldöken             Hanlarıdır.

    

 
Ölüdeniz-Belcekiz Turizm             otoritelerince "Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet" olarak             nitelendirilen Ölüdeniz, ülke dışına taşan ünü ile dünyaya mal             olmuş bir turizm merkezidir.Kıyılara kadar uzanan yemyeşil çam             ormanları, içinde yeşilin, mavinin ve morun her tonunun             görülebileceği ılık denizi, uzun kumsalı ile Ölüdeniz bir Dünya             harikasıdır. Son yıllarda, 1975 m. yükseklikteki Babadağı´nın             doruklarından paraşütle atlayanlar, dünyanın en nefes kesici             manzarasıyla karşılaşmaktadırlar. Yılın on ayı denize girme             olanağı sunan bu eşsiz koyda çok sayıda turistik tesis,             restoran, alışveriş merkezi ile sağlık kabini, duş-tuvalet,             büfe, kabin vb. üniteler bulunmakta, ilçeye 14 km. uzaklıktaki             merkeze gün boyu dolmuşlarla ulaşım sağlamaktadır.             
 
Kıdrak

Belceğiz´in 3 km. güneyindeki koy, sık çam ağaçları, temiz               kumsalı ve berrak denizi ile ideal bir günübirlik dinlenme               yeridir.

 Yayın:08.06.2012 - Güncelleme:26.06.2012 - 13:40 - Görüntülenme:3780