MUĞLA FETHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fethiye Bu Projenin Uygulanması ve Tamamlanmasıyla Çok Büyük Kazanımlar Elde Etti. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Proje Ekibine ve Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne Teşekkürler...

Fethiye Bu Projenin Uygulanması ve Tamamlanmasıyla Çok Büyük Kazanımlar Elde Etti. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Proje Ekibine ve Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne Teşekkürler...

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Operasyon Yararlanıcısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın Sözleşme Makamı (İKG PRO) olduğu Türkiye’de Meslek ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Hibe Programı tamamlandı. 1 Eylül 2014’de başlayan proje ile Fethiye büyük kazanımlar elde etti. İlk kez Fethiye’den hazırlanan bu proje Türkiye geneline de örnek olacak nitelikte bir özellik taşıyor.

Kapanış programı için Fethiye Marina Vista Restaurantta, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, resmi kurum daire amirleri ve proje paydaşları katıldı. İlginin yoğun olduğu gece tekne turunun yapılmasıyla başlarken, yemek ile devam etti. Gecede Mustafa Kemal Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Baki Burucu, Fethiye Tekne , Yat İmalatçıları ve Çekekçileri İşletme Kooperatifi Başkanı Bülent Taşan, Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan ve Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık birer konuşma yaptılar.

Mustafa Kemal Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Baki Burucu konuşmasında, “2012 yılında başlayan proje yazılım süreci 16 temmuz 2014 tarihinde sözleşmenin imzalanması ve 1 Eylül 2014 tarihinde de 160 000 EURO luk Denizin Büyüsü Hibe projesini uygulamaya başladık.Hibe programına 1000 nin üzerinde proje başvurusu olmuş 70 proje hibe almaya hak kazanmıştır.Bu 70 projenin içinde 24 tanesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okularıdır. Bunlardan bir taneside Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dir. Uygulama süresi bir yıl olan projenin sonuna geldik. Bir yıl boyunca neler yaptık. Proje fikri ilk ortaya çıktığında neden denizcilik sektörünü ele alalım fikri oluştu. Yaptığımız çalışma sonrasında Fethiye limanına kayıtlı 2000 nin üzerinde tekne olduğunu öğrendik. Denizcilik sektörü Fethiye’de turizm gelirlerinin yarısını oluşturuyor.Bunlar günlük tekne turları ve mavi yolculuktur. Sezon bitiminde bu teknelerin bakım onarımlarını yapılması gerekir. Bununla ilgili bir kurs programının olmadığını gördük ve projenin ana fikri ve çatısı böyle oluştu.

Projeyi uygulama süresince bir çok faaliyet yaptık. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

-Proje ofis kurulumu tamamlandıktan sonra 2 alan öğretmeni ve sektörden 3 kişiden oluşan beş kişilik kurs programı ve ders notları hazırlamak için Bodrum, Antalya ve İstanbul –Tuzla tersanelerinde beşer gün teknik gezi yaptılar. Kurs programı ve 428 sayfalık Tekne ve Yat Bakım Onarım kursu ders notları kitabı hazırlandı. Kurs programı onay için MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne gönderildi ve onay alındı. Gemi Yapım alan dersi olarak okutulması için MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderildi. Sürecin uzamasında dikkate alınarak yerelde Gemi Yapım Alanında Tekne ve Yat Bakım Onarım dersini seçmeli olarak okutabilmek için, 1.Eğitim Bölgesi Okul Müdürleriyle toplantı yapılarak karar çıkarttık.Onay Valiliğe gönderdik.Onay verilmesi halinde seçmeli ders olarak okutulabilecektir.

Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görevli 15 Meslek dersi öğretmeninin 160 saat Tekne ve Yat Bakım Onarım hizmet içi eğitime alınmış ve belgelendirilmiştir.

Kurs programının onayından sonra Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 2 dönem sektörde çalışanlara kurs açarak 32 kişiyi belgelendirdik. Ülkemizde ilk kez bu sektörde belge alan kişiler oldular.

Fethiye ve Seydikemer’de bulunan 20 ortaokul Müdürü ve 31 Rehber öğretmene Alan tanıtım semineri düzenlenmiştir.

10 meslek dersi öğretmeni 10 Gemi Yapım öğrencisi 150 saatlik Mesleki İngilizce eğitimin kursundan faydalandırılmıştır.

Fethiye ve Seydikemer’de bulunan meslek liseleri, İŞKUR, Özel meslek liseleri ve Ticaret ve Sanayi Odasının katılımıyla yaptığımız Alan tanıtım günlerinde 2216 öğrenciye meslek ve kariyer rehberliği hizmeti verilmiştir.

Proje tanıtımı ve sektördeki çalışanların iletişim kurmalarını sağlamak için www.denizinbuyusu.com adında web sitesi, sosyal medyada Denizin Büyüsü adlı Facebook sayfası oluşturulmuştur.

4000 adet alan tanıtım dergisi ve CD si hazırlanarak ortaokullara dağıtımı yapılacaktı.

Projenin önemli faaliyetlerinde biride Gemi Yapım Alanına makine ekipmanı alınarak yeni bir Tekne ve Yat Bakım Onarım atölyesi oluşturulmuştur.

Projenin uygulama sonrası çıkan sonuçlara bakıldığında, Türkiye’de Meslek ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılmasına Denizin Büyüsü projesiyle katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü ülkelerin kalkınması mesleki eğitimin gelişmesine bağlı ve teknolojiyi yakından izleyen teknik elemanlar yetiştirmektir. Bizlerde okul olarak uyguladığımız projelerle ve faaliyetlerle bunları yapmaya çalışıyoruz.

Bir yıllık projenin uygulaması süresince destekleriyle yanımızda olan;

Fethiye Kaymakamı Sayın Ekrem Çalık Beye, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan DOĞAN Beye, Proje ortaklarımız Fethiye Sanayi ve Ticaret Odasına, Deniz Ticaret odasına, Tekne Yat İmalatçıları ve Çekekçileri İşletme Kooperatifine, Kurs programı çalışmalarına katılan Alan öğretmenlerimiz Ahmet GÜNDÜZ, Serdar AKŞAHİN , Sektör temsilcileri Bülent TAŞAN, Kadir KURT, Fatma KISAR, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İzleme Uzmanı Muharrem TEZCA’ya, Alan tanıtımlarına katılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlerine ve ekibine, İŞKUR Müdürlüğüne, Projenin yürütülmesinde büyük özveri gösteren Proje koordinatörü Ender Suat TOK ‘a ve ekibine, projenin yazımı ve uygulanmasında emeği geçen herkese ve kapanış organizasyonunda bizleri yalnız bırakmayıp onurlandırdığınız için sizlere ekibim adına teşekkür eder saygılar sunarım.”dedi.

Fethiye Tekne , Yat İmalatçıları ve Çekekçileri İşletme Kooperatifi Başkanı Bülent Taşan ise “Fethiye bu projenin uygulanması ve tamamlanmasıyla çok büyük kazanımlar elde etti. Tekne yapımının yanısıra bunların bakımlarının da yapılması bu proje sayesinde önem arz etmeye başladı. Bu proje öncesinde Türkiye genelindeki birçok Yat Çekek yerini ziyaret ederek inceledik notlarımızı aldık ve proje de uygulanabilecek olan kısımları dahil ettik. Yaptığımız çalışmalar kitap haline geldi bu bile bizim için çok büyük bir kazanımdır.”dedi.

Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan ise Ahşap Tekne imalatı en önemli konu bu konuda yetişen ara eleman yok. Denizcilik adına yapılan bu proje içinde teşekkür ediyorum. Dünya da sadece Türkiye de Ahşap tekne yapılıyor. Bu projenin önemi bir kez daha ortaya çıkıştır.”ifadelerini kullandı.

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan ise “Mesleki eğitimde bu yıl altın yıl. Aldığımız hibe projenin hayata geçirilmesiyle öğrencilerin becerilerinin artırılması için gayret sarf ettik. Türkiye genelinde ilk kez modül anlamında bir çalışma yapılmış oldu. Artık tek eksik Denizcilik Lisesi onunda kazandırılmasıyla Fethiye de hedefe ulaşılmış olacağız.”dedi.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık da, “Mesleki Lisemiz yönetimi gerçek bir ekip çalışması ortaya koymuştur. Mesleki eğitimde gençlerin mesleklere yöneltilerek ara eleman sıkıntısı ortadan kaldırılacaktır. Bir taraftan hedefe ulaşmış bir proje bir tarafta Fethiye’nin çürük dişi Yat Çekek yeri. Buranın da acilen kaldırılması gerekiyor. Gerekli yazışmalar yapıldı. İnşallah hedefe ulaşılacak.”dedi. Çalık Fethiye’ye özgü günlük gezi teknelerinin modelleri için de proje hazırlanması önerisinde bulunarak bir sonraki proje bu olmalı”ifadesini kullandı. Konuşmaların tamamlanmasından sonra projenin gerçekleştirilmesinde, yürütülmesinde ve sonlandırılmasında emeği geçen; FTSO Başkanı Akif Arıcan, Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, , Fethiye Tekne , Yat İmalatçıları ve Çekekçileri İşletme Kooperatifi Başkanı Bülent Taşan, Kadir Kurt, Fatma Kısar, Ahmet Gündüz, Serdar Akşahin, Özel Final Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mesut Aydıngöz, Fethiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sedat Dostabakan, Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yıldız Özeren, Melsa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Kuşçu, Gülşen Gökçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür vekili Mehmet Kemaloğlu, Prof. Dr. Ayhan Önder Çok Programlı Lisesi Müdürü Orhan Türkmen, Fethiye Halk Eğitim Merkezi İsmail Cazağ,Proje ekibi Ender Suat Tok, Ömer Faruk Semizoğlu, Nuriye Gönenli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, proje ekibinden Fatih Köse, Fatih Akın, Tolgahan Tombak, Fethi Dündar’a plaketleri verildi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık’a da projenin adını taşıyan “Denizin Büyüsü” isimle tekne maketi hediye edildi."

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Proje Ekibine ve Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne Teşekkürler... 

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi Hükümet Konağı Kat 1 48300 Fethiye / MUĞLA - (252) 614 10 37 (252) 614 35 44 (252) 612 60 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.